Sports

5 Golden Hawks 1st team, 10 total

Mid-Prairie took second place in Class 2A District 7

Central Lee quarterback Mason Schau has the football knocked loose after running into the referee while being pursued by Mid-Prairie's Justice Jones (30) and Josh Wallington (60) in a 49-0 win Sept. 11. Jones and Wallington were both first team picks for all-district. (Jim Johnson/The Union)
Central Lee quarterback Mason Schau has the football knocked loose after running into the referee while being pursued by Mid-Prairie's Justice Jones (30) and Josh Wallington (60) in a 49-0 win Sept. 11. Jones and Wallington were both first team picks for all-district. (Jim Johnson/The Union)
/

Gannon Callahan, Justice Jones, Kayden Reinier, Josh Wallington and Vinnie Bowlin were all first team selections from Mid-Prairie to the Class 2A District 7 football team for 2020.

Jones and Callahan are juniors and Reinier, Bowlin and Wallington are seniors.

With the help of Callahan’s blocking, Reinier led the district and was fifth in Class 2A in rushing touchdowns (17) and eighth in yards (1271). He was second in the district and 15th in carries (151) in 2A. Jones was 10th in tackles and led the district. He was third in the district in tackles for loss. Wallington had 28.5 tackles and 8 TFL, eighth in the district behind teammates Cael Garvey and Michael Kelly at 9 TFL each. Bowlin was eighth in the district in rushes, ninth in rushing yards and went 56-for-126 passing for 855 yards with six touchdowns and five interceptions.

CLASS 2A, DISTRICT 7

First team

Quarterback — Levi Weldon, Williamsburg

Running backs — Kayden Reinier Mid-Prairie; Travian Donaldson, West Burlington-Notre Dame Receivers — John Steinmetz, Williamsburg; Caedyn Gosser, Davis County; Jaxon Betker, Central Lee

Offensive linemen — Ethan Eilers, West Burlington-Notre Dame; Kenny Boyd, West Burlington-Notre Dame; Gannon Callahan Mid-Prairie; Luke Peters, Williamsburg; Kyler Thurm, Williamsburg

Utility — Vinnie Bowlin, Mid-Prairie; Riley Holt Williamsburg

Defensive backs — Anthony Hoffman, West Burlington-Notre Dame; Thane Alexander; Eddyville-Blakesburg-Fremont; Jake Weber, Williamsburg

Linebackers — Justice Jones, Mid-Prairie; Brody Wardenbur, Willamsburg; Clayton Smith, Davis County; Jaedon Betker, Central Lee

Defensive linemen — Seth Kargot, Eddyville-Blakesburg-Fremont; Josh Wallington, Mid-Prairie; Owen Douglas, Williamsburg; Tyler Burch, West Burlington-Notre Dame

Utility — Kobe Julius, Williamsburg

Punter — Ethan Olivas, Eddyville-Blakesburg-Fremont

Kicker — Alex Marovets, Williamsburg

Returner — Kayden Gripp, Williamsburg

Second team

Mid-Prairie — DL Cael Garvey, DE Ben Meader, WR Clark Latcham

West Burlington-Notre Dame — CB Brady Oleson, LB Kobe Twillie

Davis County — QB Carson Maeder, WR Carson Zeitler

Eddyville-Blakesburg-Fremont — OL Mason Herr, LB Conner Reed, RB H. McFadden

Central Lee — QB Dylan Stuecker

Williamsburg — None listed

Honorable mention

Mid-Prairie — DB Nathan Quinby, DL Michael Kelly

West Burlington-Notre Dame — LB Hayden Vandenburg, CB Carson Chiprez

Davis County — DB Dawson Townsend, OL Tyler Closser

Eddyville-Blakesburg-Fremont — LB Clayton Young, DL Skyler Young

Central Lee — LB Chance Hocker, LB Connor Moore

Williamsburg — None listed